• Church of Nigeria (Anglican Communion)
Follow us:

Most Rev’d Nicholas D. Okoh (2010-2020)

OKOH-18-2-18-
  • Save

born 10 November 1952, at Owa-Alero in the Delta State. Ordained as deacon: July 1979

FOURTH PRIMATE of the church of nigeria
(MARCH 2010 - MARCH 2020)

Most Rev'd Nicholas D. Okoh

He was ordained a deacon in July 1979 and a priest in July 1980. He continued his studies at the University of Ibadan, from 1979 to 1982, receiving a B.A., and later from 1984 to 1985, obtaining his M.A. degree. He became a canon in 1987 and an archdeacon in April 1991. He was consecrated as the second bishop of the Diocese of Asaba in May 2001. He was elected the Archbishop of the Ecclesiastical Province of Bendel on 22 July 2005 following the death of Archbishop Albert Agbaje.

He was elected Primate on September 15, 2009, having worked with the previous Primate, the Most Reverend Peter Akinola for a couple of transition months. He was installed as Primate on March 25, 2010. He retired on 25 March, 2020. He has been married to Nkasiobi Amaechi since 1986 and they have five children.

© Copyright 2020, Church of Nigeria (Anglican Communion)| By Dominion Web

Copy link
Powered by Social Snap